لزوم حرکت به سوی طرح الگوی کشت پیشرفته در حوضه آبریز دریاچه

رئیس سازمان محیط‌زیست با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه از فاز سخت‌افزاری خارج شده و به فاز نرم افزاری رسیده است گفت: مدیران کشوری برای حفظ دریاچه ارومیه از نظر اعتباری سنگ تمام گذاشته اند اما فرآیندهای طبیعی دریاچه ارومیه با دخالت‌های انسانی دچار مشکل شده است و باید به دنبال اجرای طرح الگوی کشت پیشرفته در حوضه آبریز دریاچه ارومیه باشیم.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در جریان سفر به آذربایجان غربی در جلسه بررسی وضعیت زیست محیطی پارک ملی دریاچه ارومیه، با اشاره به وضعیت دریاچه اظهار کرد: مسأله این دریاچه یک‌ موضوع بین‌المللی است ولی متأسفانه در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارد.

سلاجقه با اشاره به در پیش بودن فصل پاییز گفت: امیدواریم در پاییز با بارش خوب، وضعیت دریاچه ارومیه تغییر کند البته مدیریت آب‌های بارشی و موجود یکی از اولویت‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با درخواست از مردم در جهت همکاری برای احیای دریاچه ارومیه گفت: با توجه به تزریق اعتبارات و گرفتن حقآبه دریاچه ارومیه نیاز است تا مردم حوضه آبریز نیز همکاری خوبی داشته باشند.

حفظ‌ و احیای گونه‌های در معرض انقراض از اولویت‌های اصلی سازمان است

وی گفت : نباید اجازه دهیم تا حیات وحش پارک ملی دریاچه ارومیه در خطر انقراض باقی بماند.
سلاجقه ادامه داد: ۲۴ پرنده میش مرغ در استان آذربایجان غربی زیست می‌کنند که در معرض خطر انقراض هستند و در صورت بروز بیماری احتمال انقراض این نوع پرنده خاص نیز وجود دارد.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست تأکید کرد: محیط‌زیست در راستای حفظ و نگهداری و احیای این نوع پرنده باید کوشا باشد و از این اتفاق به صورت هوشمندانه جلوگیری کند و البته مردم‌ منطقه نیز همراه محیط‌بانان هستند.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید