فارس من| سایت‌هایی که محتواهای مجرمانه ندارند را رفع فیلتر کنید

کاربران فارس من با ثبت پویشی تحت‌عنوان «درخواست رفع محدودیت‌های اینترنت»، از مسئولین خواسته‌اند بسترها و سایت‌هایی که محتوای مجرمانه ندارند را رفع فیلتر کنند.

به گزارش خبرنگار علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، کاربران فارس من با ثبت پویشی تحت‌عنوان «درخواست رفع محدودیت‌های اینترنت» از مسئولین خواسته‌اند سایت‌هایی که مصادیق مجرمانه ندارند را رفع فیلتر کنند. در این پویش آمده: «از مسئولین محترم تقاضا می‌کنیم برای رفع سریع محدودیت‌های ایجاد شده در کیفیت اینترنت و همچنین فیلترینگ پیام رسان‌ها و سایت‌هایی که مصادیق مجرمانه ندارند، اقدام کنند. مردم در شرایط سختی از فیلترینگ داخلی شدید و تحریم‌های خارجی اینترنتی به سر می‌برند و نیاز فوری به اینترنت آزاد دارند.»

فیلترشکن خودش یک تهدید است

دانیال یکی از ثبت کنندگان این پویش در گفتگو با فارس در خصوص وضعیت اینترنت در کشور پس از اغتشاشات سال گذشت، می‌گوید: من به عنوان یک برنامه نویس برای دسترسی به برخی کدها با مشکل روبرو هستم؛ از طرف دیگر صفحه‌هایی همچون اینستاگرام فضای مناسبی برای تبلیغات حوزه کاری ما به شمار می‌رفت و با محدود شدن آن تقریبا درآمد من و افرادی مثل من نصف شده است.

محسن صالحی‌خواه هم با امضاء این کمپین درباره فیلتر و محدودیت دسترسی به سایت‌ها می‌گوید: مشکل اصلی ما در حال حاضر این است که برخی سایت‌ها را از داخل و برخی دیگر را از خارج فیلتر کرده‌اند و ما دقیقا نمی‌دانیم چه کاری باید بکنیم تا بتوانیم به طور مثال به یک مقاله خارجی دسترسی داشته باشیم. از طرف دیگر شاهدیم که اغلب مردم با استفاده از فیلترشکن به همه شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده دسترسی دارند که متاسفانه تبعات خوبی را هم در پی ندارد.

دسترسی به فیلترشکن یکی از مسایل جدی و مهم است که مخاطبان فارس‌من به آن اشاره دارند؛ آن‌ها می‌گویند برخی فیلترشکن‌ها بدافزارهایی هستند که می‌توانند اطلاعات شخصی و محرمانه کاربران خود را در اختیار بگیرند؛ از سوی دیگر کاربران نگران استفاده فرزندانشان از فیلترشکن هستند زیرا با استفده از آن می‌توانند به هر محتوایی از جمله سایت‌‌های مستهجن دسترسی داشته باشند.

محدود کردن تمام شبکه‌های اجتماعی راهکار نیست

احمد لُری، کارشناس برق از شهر مشهد هم ضمن امضا پویش رفع محدودیت‌های اینترنت، می‌گوید: در حال حاضر بخش عمده‌ای از مردم با استفاده از فیلترشکن به همه شبکه‌های اجتماعی دسترسی دارند و عملا فیلترینگ بی اثر است و فقط برای مردم دردسر بیشتر درست شده است، زیرا ناچاریم هزینه بیشتری برای خرید فیلترشکن و بسته‌های اینترنتی پرداخت کنیم ضمن اینکه سرعت اینترنت هم پایین می‌آید.

وی در همین رابطه ادامه داد: محدود شدن تمام شبکه‌های اجتماعی راهکار نیست و باید در این رابطه به یک راهکار درست رسید، به طور مثال یوتیوب شبکه‌ای بسیار آموزنده است هر چند ممکن است محتواهای نامناسب هم داشته باشد اما بدون شک کم ضررتر از اینستاگرام است؛ یا به طور مثال توییتر که محدودیت‌های بسیاری دارد و نمی‌توان محتواهای بصری طولانی در آن بارگذاری کرد.

این کاربر در پایان تاکید کرد: من به هیچ عنوان با فیلترینگ مخالف نیستم زیرا لازم نیست هر محتوایی در اختیار بچه‌های ما قرار گیرد اما همه چیز را هم نمی‌توان از دم تیغ گذراند.

ممنوعیت افراد خاطی به جای کل پلتفرم

علی بیات نیز کاربر دیگری است که این کمپین را امضا کرده و در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت: ما قبلا در اینستاگرام اکانتی با 5 هزار دنبال کننده داشتیم که در آن نمونه کارهایمان را قرار می‌دادیم، خیلی‌ها هم مثل ما در این فضا کار می‌کردند که به خاطر خطا و خرابکاری یک نفر و یک گروه، بسیاری از افراد مثل ما کسب و کارمان از بین رفت؛ کاش به جای فیلتر کل یک مجموعه یک سری محدودیت‌ها بر روی آیدی یا شماره‌تماس‌ها بگذارند تا همه‌ی کسب و کارها از بین نرود.

نهادهایی که پیگیر ساماندهی وضعیت فیلترینگ بوده اند

گفتنی است وزارت ارتباطات در ماه‌های گذشته اعلام کرده تلاش‌های برای ساماندهی وضعیت فیلترینگ و نیز رفع فیلتر برخی پلتفرم‌هایی که محتوای مجرمانه ندارند، در دست اقدام دارد. از جمله درخواست رفع‌فیلتر «گوگل‌پلی» که توسط این وزارتخانه به کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه مطرح شد اما با مخالفت این کارگروه همراه شد. همچنین تلاش‌های برای رفع فیلتر «یوتیوب» انجام شده که موفقیت‌آمیز نبوده است.

سال گذشته‌نیز طی نامه‌ای به «متا» شرکت مالک اینستاگرام اعلام شد چنانچه این شرکت در ایران نیز مانند سایر کشورها نمایندگی ایجاد کند و طبق قواعد رسمی خودش محتواهایی مانند ترویج خشونت، هرزه‌نگاری پاک کند و به حقوق کاربران پایبند باشد، رفع فیلتر خواهد شد.

علاوه بر آن بازنگری در سیاست‌های مسدودسازی یکی از مأموریت‌های اصلی است که رئیس‌جمهور به مرکز ملی فضای مجازی محول کرده است. در حکم انتصاب «محمدامین آقامیری» که به امضای ابراهیم رئیسی، به‌عنوان رئیس شورایعالی فضای مجازی رسیده است، آمده: «بازنگری در سیاست‌های مسدودسازی فضای مجازی با تأکید بر ارزش‌های دینی و انقلابی و توجه به اقتضائات نوین فضای مجازی» یکی از اهم انتظارات از دبیر جدید شورای‌عالی فضای مجازی است. البته از زمان انتصاب وی، هنوز هیچ گزارش عملکردی در این خصوص منتشر نشده و مرکز ملی فضای مجازی همچنان پیگیری خبرنگار فارس در این خصوص را بدون پاسخ گذاشته‌است.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید