فارس من| تعرفه خدمات دارویی، درد بیماری را بیشتر می‌کند

مخاطبان نسبت به مبلغی که داروخانه‌ها تحت عنوان «تعرفه خدمات درمانی» دریافت می‌کنند، معترض بوده و به همین منظور، مطالبه خود را در سامانه فارس من مطرح کرده‌اند.

خبرگزاری فارس؛ فارس من: «ممنوعیت دریافت تعرفه خدمات دارویی»، پویشی است که حامیان آن نسبت به هزینه «حق فنی» خرید دارو اعتراض دارند. «حق فنی» یا «تعرفه خدمات دارویی» هزینه‌ای است که داروخانه‌ها جهت راهنمایی، مشاوره، نسخه‌خوانی و در یک کلام ارائه خدمات از بیمار دریافت می‌کنند.


نظر برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره «تعرفه خدمات درمانی»

بهنام سردبیر پویش می‌گوید: «به داروخانه رفتم تا داروهای تجویزی در نسخه پزشک را تهیه کنم. داشتم با درد گرانی داروها کنار می‌آمدم، که مبلغ ۱۷هزار تومان در رسید پرداخت با عنوان تعرفه خدمات دارویی، مثل تیری در قلبم فرو رفت!» به عقیده بهنام این هزینه پول زوری است که پرداخت آن به مردم تحمیل شده است و «هیچ تاثیری بر ارتقاء ارائه خدمات داروخانه‌ها نداشته است».

درج هزینه «تعرفه خدمات دارویی» در یک نسخه

بهنام به تصویب این طرح در زمان جنگ تحمیلی اشاره می‌کند و اعتقاد دارد که شرایط آن زمان دیگر برقرار نیست. گفتنی است که در زمان جنگ با توجه به شرایط حساس و تورم بالا، دولت وقت قیمت دارو را ثابت نگه داشته بود و «حق فنی» در مقابل اعتراض داروخانه‌داران تصویب شد و از آن زمان تا به امروز همچنان این هزینه از مردم گرفته می‌شود.

ابلاغیه انجمن داروسازان در مورد نرخ «تعرفه خدمات دارویی»

اختلاف در قانونی بودن این هزینه، بحث تازه‌ای نیست و از دهه هشتاد جریان داشته است.(اینجا) به عنوان نمونه، در سال ۸۸ دیوان عدالت اداری دریافت این هزینه را لغو کرد ولی حکم دیوان توسط دولت وقت ابلاغ نشد. پس از آن نیز ۲ بار در سال‌های ۹۳ و ۹۷ این تعرفه از سمت دیوان غیرقانونی و غیرشرعی اعلام شده اما وزارت بهداشت، توجهی نداشته است و هرساله انجمن صنفی داروسازان به صورت خودسرانه در ابلاغیه‌ای مقدار تعرفه را تعیین می‌کند. اخیرا نیز در تیرماه امسال این تعرفه به تصویب هیأت دولت رسیده است. (اینجا)

اگر شما نیز نسبت به «تعرفه خدمات دارویی» اعتراض دارید، اینجا را امضا کنید.

پایان پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید